RANCANGAN
PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT
Tarikh (Hari)
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan Murid
|
:
|
10 Januari 2014 (Jumaat)
0800 – 0900 (60 minit)
4 Cemerlang
20 orang
|
Tema
Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
|
:
:
:
:
|
SEJARAH AWAL NEGARA
1.
MARI
BELAJAR SEJARAH
1.1 Pengertian Sejarah dan Kemahiran
Sejarah
1.1.3, 1.1.4 dan K 1.1.8
|
Objektif Pembelajaran (OP)
|
:
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Mengenal pasti sekurang-kurangya satu peristiwa sejarah
berdasarkan tayangan video dan petikan yang diedarkan kepada murid mengikut
carta garis masa.
2. Menyatakan tiga jenis tinggalan sejarah beserta contoh
yang terdapat di muzium dan tempat-tempat bersejarah berdasarkan penerangan
dan gambar yang ditunjukkan oleh guru.
3. Menyatakan kehidupan masyarakat lalu dan kesinambungannya
dengan masa kini.
|
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)
|
:
|
Konversi masa
1. Membuat interpretasi garis masa
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
|
:
:
|
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
(TMK)
Nilai Murni : Kerjasama dan bertanggungjawab
Aplikasi TKP : Interpersonal,
visual-spatial dan Verbal-linguistik
Kemahiran Belajar : kemahiran
menganalisis maklumat
Kemahiran Berfikir : menyusun
mengikut urutan.
|
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
|
:
|
Laptop dan LCD Projektor,
Pakej Slaid Pengajaran dan
Pembelajaran,
Video Sejarah Sarawak
Buku teks Sejarah Tahun 4 Sekolah
Rendah
Borang pengurusan grafik (Borang
Banding Beza)
Kad manila
Pen marker
Lembaran Kerja SJH/2
|
|
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah
|
Standard Pembelajaran /
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
BBM / EMK / KPS
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Tayangan video
pendek tentang Sejarah Sarawak.
Tajuk Pelajaran: Mari Belajar Sejarah
Isi Pelajaran:
·Kenal pasti peristiwa sejarah mengikut garis masa
·Menyatakan bahan tinggalan sejarah yang terdapat di muzium
·Menyatakan kehidupan masyarakat lalu dan kesinambungannya dengan masa
kini
|
1
Guru menggunakan
Quite Signal untuk mendapatkan
perhatian murid-murid.
2
Guru menayangkan
video Sejarah Sarawak.
3
Guru bersoal
jawab dengan murid tentang video tersebut.
4
Guru menjelaskan
tentang perkara yang akan dipelajari pada hari ini menggunakan slaid.
|
BBM
Laptop
LCD Projektor
Pakej Slaid P&P
Video Sejarah
Sarawak
EMK
Teknologi
maklumat dan komunikasi
|
Langkah 1
(15 minit)
|
a. Petikan Sejarah
Sarawak
(sila rujuk lampiran 1)
|
1
Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan. Setiap
kumpulan mempunyai 5 orang ahli.
2
Guru meminta material
monitor mendapatkan petikan, kad manila dan pen marker daripada guru.
3
Murid membaca dan membincangkan petikan tersebut.
4
Guru meminta
murid menyusun peristiwa dalam petikan terbabit dalam satu carta garis masa
berdasarkan contoh di dalam buku teks (m/s : 5).
5
Wakil setiap kumpulan membentangkan di hadapan
menggunakan kad manila
|
BBM
Laptop
LCD Projektor
Pakej Slaid P&P
Buku teks
Sejarah Tahun 4
Kad manila
Pen marker
KAEDAH/TEKNIK
Perbincangan
Kumpulan
EMK
Teknologi
maklumat dan komunikasi
Nilai kerjasama
dan bertanggungjawab
Aplikasi
interpersonal, visual-spatial dan verbal-linguistik
KPS
Konversi masa (Membuat interpretasi garis masa)
|
Langkah 2
(15 minit)
|
2. Menyatakan tiga jenis
tinggalan sejarah beserta contoh yang terdapat di muzium dan tempat-tempat
bersejarah berdasarkan penerangan dan gambar yang ditunjukkan oleh guru.
Tempat-tempat
bersejarah
|
1.
Guru mendapatkan perhatian murid menggunakan Quite Signal
2.
Guru memberi definisi tentang tinggalan sejarah.
3.
Guru menerangkan jenis-jenis tinggalan sejarah beserta
contoh.
4.
Kemudian guru menayangkan gambar-gambar yang
menunjukkan tinggalan sejarah.
5.
Setelah murid-murid memahami, barulah guru akan
menerangkan tentang tempat-tempat yang bersejarah yang terdapat di Malaysia.
6.
Guru meminta murid menyatakan jenis-jenis tinggalan
sejarah beserta contoh dan tempat-tempat yang bersejarah dalam borang
pengurusan grafik.
|
BBM
Laptop
LCD Projektor
Pakej Slaid P&P
Borang
pengurusan grafik (Borang Banding Beza – lampiran 2)
KAEDAH/TEKNIK
Penerangan
EMK
TMK-Teknologi
maklumat dan komunikasi
NM-Nilai Bekerjasama
TKP-Kecerdasan Intrapersonal
|
Langkah 3
(10 minit)
|
3. Menyatakan kehidupan
masyarakat lalu dan kesinambungannya dengan masa kini.
|
1.
Guru memastikan murid-murid menumpukan perhatian dengan
memberikan Quite Signal.
2.
Guru kemudian bertanyakan beberapa soalan seperti
berikut :
a. Di zaman apakah masyarakat zaman dahulu hidup?
b. Apakah yang dilakukan oleh masyarakat pada zaman dahulu untuk terus
hidup?
c. Dimanakah masyarakat pada zaman dahulu tinggal?
d. Zaman sekarang dikenali sebagai zaman apa?
e. Apakah pekerjaan masyarakat zaman sekarang?
f. Dimanakah masyarakat zaman sekarang tinggal?
g. Apakah bukti wujudnya kehidupan masyarakat zaman dahulu?
h. Bagaimanakah masyarakat zaman dahulu berkembang sehingga sekarang?
3. Guru menyimpulkan semua jawapan yang murid telah berikan semasa sesi soal
jawab ini.
|
BBM
Laptop
LCD Projektor
Pakej Slaid
P&P
(Soalan-soalan)
KAEDAH/TEKNIK
Soal-jawab
EMK
TMK-Teknologi
maklumat dan komunikasi
NM-Bertanggungjawab
TKP-Kecerdasan
Verbal-Linguistik
|
Langkah 4
(10 minit)
|
4. Pentaksiran Formatif
KUIZ CEPU MAS
|
1.
Apakah peristiwa sejarah yang anda tahu?
2.
Ceritakan secara ringkas salah satu peristiwa sejarah
yang anda tahu.
3.
Ada berapa jenis tinggalan sejarah yang terdapat di
muzium?
4.
Namakan salah satu jenis tinggalah sejarah dan 3 contoh
daripada jenis tersebut.
5.
Apakah perbezaan masyarakat pada zaman dahulu dan zaman
sekarang?
|
|
Penutup
(5 minit)
|
1. Penutup Kognitif
a. Rumusan Isi Pelajaran
·
Konsep dan prinsip membina carta garis masa
·
Jenis-jenis tinggalan bersejarah yang terdapat di
muzium
·
Kehidupan masyarakat lalu dan kesinambungannya dengan
masa kini
b. Aktiviti Susulan
·
Lembaran Kerja SJH/2 sebagai aktiviti susulan
2. Penutup Sosial
|
1.
Guru merumuskan keseluruhan isi kandungan pelajaran
dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran yang dipaparkan melalui
Projektor LCD
2.
Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan
memberikan peneguhan positif
3.
Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran
yang akan datang.
4.
Material monitor mengambil Latihan SJH/2 dari meja guru dan mengedarkannya kepada
ahli-ahli kumpulan masing-masing.
5.
Latihan SJH/2 perlu disiapkan dan dihantar kepada guru pada
keesokan harinya.
|
BBM
Laptop
LCD Projektor
Pakej Slaid P&P
Lembaran Kerja
SJH/2
EMK
TMK-Teknologi maklumat
dan komunikasi
NM-Bertanggungjawab
|